BodyBuild - Your Ultimate Bodybuilding and Fitness Resource
 
Your Ultimate Bodybuilding Resource

Contest Results > 2002 NPC Team Univerce Championships

Site Contents
Main Page
About Us
Auction
Bodybuilding Articles
News & Gossip
Upcoming Events
Contest Results
Bodybuilding Q & A
Feedback-Your Page
Mr & Ms Olympia
Bodybuilding Links
Contact Us
 
 

2002 NPC Team Universe Championships

 August 9-10, 2002
The NPC created a national drug tested contest, the Team Universe Championships. The basis of this contests is that the men's and women's weight class winners will become a member of the United States NPC Team that competes at the IFBB World Amateur Bodybuilding Championships (Formerly known as the IFBB Mr. Universe and IFBB Ms. Universe.) This year, however, no Men's team was selected, due to the fact that the event will be held in Cairo, Egypt, as it possesses a danger to the U.S. Team. Skip LaCour, the overall winner, turned 40 two weeks ago! 
Menís Overall Winner:   Skip LaCour
Womenís Overall Winner: Antoinette Norman
Fitness Overall Winner:  Adria Montgomery-Klein
Men
Women
Fitness
7
Menís Heavyweight Menís Light-heavyweight  Men's Middleweight
1) Skip LaCour 1) Jean Claude Desardouin  1) Angelo Bezzole
2) Richard Brian Holms 2) Tim Martin 2) Joseph Silzer
3) Randall Spaulding 3) Clyde Norris 3) Bill Moschelle
4) William Boston, Jr. 4) Darrell Hobson 4) Anthony Moses
5) Rick McMillan 5) Reginald Smith 5) Matthew Lowden
6) James Sutton 6) Waylan Smith 6) Chris MacKenzie
7) John William Smith  7) Pierre Panexce 7) Jessy Amblo
8) Norrence Smith 8) Todd Buchanan 8) Chuck Schwieder
9) Brian Reid  9) Tim Garrett 9) Gene Ang
10) Jeremiah Forster 10) Tommy Jefferson 10) Mario Koonce
11) Kirt Studerant 11) Perry Black, Sr.
12) Carlos Bradley 12) Andy Bick
13) Matthew Puglia
beginning of page
14) Jeff Cervero
15) Orlando Green
16) Matthew Gribbin
17) Kevin Swannigan
18) David Hardy
7
Menís Welterweight Menís Lightweight Menís Bantamweight
1) Rueben Dwyer 1) Owen McCurty 1) Ronald Nurse, Sr.
2) Paul O'Hearn 2) Julio Navarro 2) Paul Hamilton
3) Dan Johnson 3) Anthony Miller 3) Robert Lufty
4) Hugo Rivera 4) Allen Terell 4) Carlo Alunan
5) Peter Ciccone 5) Roy Manuel 5) Victor Delcampo
6) Derrick Williams 6) Tyrone Jackson 6) Dustin Davis
7) Shane Satterfield 7) Leslie Mangum
8) Alan Motooka 8) Tim Brandt
9) Thomas Moon
10)  Jeremy Shobe
11) Fred Carino
12) Dale Morishige

beginning of page
7

This year, the selected women winner's will travel to Prague, Czech to compete. 
Womenís Heavyweight Womenís Middleweight Womenís Lightweight
1) Carolyn Bryant 1) Antoinette Norman 1) Tracie Tucker
2) Elizabeth Phillips 2) Catherine McKee 2) Kristen Sallo
3) Karen Gatto 3) Laurie Wallace 3) Meghan King
4) Mercedes Bazemore 4) Karen Taylor 4) Marion Gregory
5) Pamela Brown 5) Roxanne Edwards 5) Angela Sales
6) Michelle Falsetta 6) Midge Shull 6) Dee Lazard
7) Jill Kolivoski  7) Susan Kodaira
8) Christine Vallancourt
beginning of page
7
Fitness Tall 
5'4 1/2" and over
Fitness Medium 
5'2" - 5' 4 1/2"
Fitness Short Under 5'2"
1) Adria Montgomery-Klein 1) Peggy Sue Crawford 1) Tracy Traskos
2) Kristen Rosen 2) Kristy Robbins 2) Melissa Maffioli
3) Elizabeth Maurice 3) Lisa Uzzle 3) Margeret Blanchard
4) Christine Kovacs 4) Amy Johnson 4) Jennifer Devine
5) Carla Walburn 5) Teri Mooney 5) Carla Freda
6) Lee Waide 6) Melyssa St. Michael 6) Stacy Wig
7) Vickie Newton 7) Rhonda Ginagson
8) Laura Lee
9) Angela Conner

beginning of page

R255 G220 B90
|| Home || About Us || Auction || Articles || News & Gossip || Upcoming Events ||
|| Contest Results || Q & A || Feedback || Mr & Ms Olympia || Links|| Contact Us ||

|| Disclaimer ||

 220 220 220